Prostorsko planiranje

 

Na RRA Zeleni kras se zavedamo, da je s prostorom treba ravnati celostno – preudarno in strokovno ter obenem izjemno skrbno. Prostor odraža vse človekove dejavnosti, ki v njem pogosto pustijo trajne sledi in vplivajo tudi na kakovost življenja prihodnjih generacij; je zgovoren odraz družbe in vsega, kar počnemo, tako na gospodarskem kot osebnem področju. Prostor je  odsev naše kulture, identitete in stanja duha, pa tudi odraz uspešnosti gospodarskega in socialnega razvoja ter kakovosti upravljanja prostorskih potencialov. Pametno načrtovanje in odločanje rabe prostora je bistvenega pomena za reševanje številnih sodobnih izzivov, zato mora temeljiti na spoštovanju pravil, ki zagotavljajo varovanje prostora kot osnovne naravne dobrine in ključnega vira za razvoj družbe.

Urejanje prostora na regionalni ravni je ključnega pomena za skladen regionalni in uravnotežen prostorski razvoj države. Instrument prostorskega načrtovanja na regionalni ravni je regionalni prostorski plan (RPP), prostorski strateški akt, s katerim se država in občine na podlagi Strategije prostorskega razvoja Slovenije, njenega akcijskega programa, drugih razvojnih aktov države in razvojnih ciljev EU dogovorijo in uskladijo o prostorskem razvoju posamezne razvojne regije in določijo bistvene razvojne priložnosti in usmeritve za občinske prostorske akte.

 

VSEBINA RPP

Regionalni prostorski plan določa cilje in prednostne naloge prostorskega razvoja ter vsebuje usmeritve za prostorski razvoj regije, predvsem usmeritve za razvoj poselitve, gospodarske javne infrastrukture in urejanje krajine z ohranjanjem krajinske identitete. Med drugim opredeljuje mesta, druga urbana naselja oz. morebitna druga naselja, ki so pomembna za razvoj regije, določa širša mestna območja, podaja zasnove omrežij družbene infrastrukture, gospodarske javne infrastrukture, stanovanjskih območij in zelenega sistema regije ter določa prednostna območja za razvoj posameznih dejavnosti, ki so pomembne za regije in povezave s sosednjimi območji.

Ključna vloga regionalnega prostorskega plana je, da se z njim občine uskladijo in določijo zasnove prostorskih ureditev lokalnega pomena, ki segajo na območje več občin ali vplivajo na razvoj več občin kot so prednostna razvojna območja za stanovanjsko oskrbo, večja nakupovalna središča, infrastrukturna vozlišča in prostorske ureditve, namenjene urejanju skupnega javnega potniškega prometa, območja za objekte družbene infrastrukture in prostorske ureditve, ki so neposredno namenjene opravljanju lokalnih gospodarskih javnih služb s področja varstva okolja.

Kaj planiramo v okviru RPP?

V regionalnem prostorskem planu se uskladijo in določijo:
- cilji in prednostne naloge prostorskega razvoja;
- mesta, druga urbana naselja in morebitna druga naselja, ki so pomembna za razvoj regije
ter se jim določijo njihova vloga in okvirna območja za njihov dolgoročni razvoj;
- širša mestna območja;
- zasnova omrežij družbene infrastrukture;
- zasnova omrežij gospodarske javne infrastrukture;
- zasnova stanovanjskih območij;
- prednostna območja za razvoj posameznih dejavnosti, pomembnih za regijo;
- zasnova zelenega sistema regije;
- povezave s sosednjimi območji.