POSTOJNSKA JAMA PRAZNUJE: 200 let vodniške službe

15.04.2024

Z včerajšnjim dogodkom v Koncertni dvorani Postojnske jame smo svečano otvorili jubilejno leto: 200 let prve organizirane jamske vodniške službe na svetu, ki je bila leta 1824 ustanovljena prav v Postojnski jami. Naši vodniki so lepote naravnega čudeža razkazali že več kot 42 milijonom obiskovalcev.

 

Poklic jamskega vodnika je unikaten in tako redek, da bi ga lahko primerjali z izjemnostjo rožnatega diamanta. Prav zato je predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj glavno besedo tokrat prepustil jamskim vodnikom: »Oni so luč obiskovalcem, po malem igralci, vsekakor strokovnjaki, predvsem pa varuhi jame.«

 

Na svetu je komaj nekaj 100 poklicnih jamskih vodnikov, od tega kar 50 pri Postojnski jami. Med njimi boste našli elektroinženirje, jamarje, zgodovinarje, biologe, geografe, profesorja fizike in lingviste. »A to ni dovolj,« pravijo tisti vodniki, ki so pri jami že več desetletij: »Jama naredi selekcijo sama. V prvi vrsti moraš rad delati z ljudi. Biti moraš široko razgledan in po svoje malce poseben,« v smehu priznavajo. Ljubezen do narave in jam je sama po sebi umevna.

 

Delo jamskega vodnika se je v dvesto letih precej spremenilo. Če je bilo v začetkih dovolj, da si znal »malce brati in pisati«, prednost je bila, če si znal »kakšno besedo po nemško«, mora biti danes jamski vodnik v skladu s strogo zakonodajo, ki velja v Sloveniji, strokovno usposobljena oseba z licenco jamarskega vodnika. Vsi naši vodniki govorijo najmanj dva, nekateri med njimi obvladajo tudi pet tujih jezikov. V nasprotju s splošnim prepričanjem pa je poklic vodnika pri Postojnski jami veliko bolj raznolik, kot si predstavljamo: obsega vodenje po vseh atrakcijah v Parku, čiščenje in skrb za jamo ter jamske živali, večina vodnikov vozi tudi jamski vlakec.

 

Po 200 letih prva voznica legendarnega jamskega vlakca


»Biti jamski vodnik pri Postojnski jami je vedno veljalo za prestiž,« razlaga jamska vodnica in upraviteljica Predjamskega gradu Mateja Možina Margon. V preteklosti je bil to izrazito moški poklic, prva ženska vodnica je bila v eminentno družbo jamskih vodnikov sprejeta šele po 150 letih! Danes ko je razmerje veliko boljše, 1:2 v moško dobrobit, smo ponosni, da smo ob velikem jubileju – 200-letnici jamske vodniške službe – končno dobili tudi prvo žensko vodnico jamskega vlakca Anjo Škarabot: »Zakaj pa ne? Ženske vozimo avto, obstajajo strojevodje vlakov, pa pilotke, in res je skrajni čas, da se tudi v Postojnski jami začne novo obdobje, kjer bodo tudi ženske delale vse stvari, da ne bodo samo vodičke, ampak bomo tudi vlak vozile!«

 

V 42 letih kar 23.000-krat v Postojnski jami


Odgovor na vprašanje »Ali se nikoli ne naveličate Postojnske jame?« je za naše vodnike zelo samoumeven: Ne. »Vsak obisk jame je unikaten, edinstveno doživetje. Vsakič jamo gledaš z druge perspektive, vsakič v njej opaziš nekaj novega.« Mnogi med njimi priznavajo, da se v jami počutijo celo boljše kot zunaj. »Jama ponuja zavetje, mir, v njej lahko v miru razmislim o ključnih življenjskih odločitvah,« pravi vodja vodnikov Janez Margon. Sašo Adam, ki je pri Postojnski jami že 38 let, pa čustveno dodaja: »Je edina, ki pozna vse moje skrivnosti. Je moj prvi in drugi dom.«
Bolj za šalo kot zares, pa smo se lotili izračuna in ugotovili, da je vodnik z najdaljšim stažem dela pri Postojnski jami – Stanislav Glažar – v 42 letih kar 23.000-krat odvodil turo po največji naravni znamenitosti v Sloveniji. »Najbolj ponosen sem na to, česar ne morem pokazati. Na zadovoljstvo, ki ga ljudje občutijo ob ogledu. Misel, da se nekdo še po mnogih letih po obisku še vedno spomni na lepote jame in informacije, ki sem jih podal, me razveseljuje,« je nekaj dni pred odhodom v pokoj sklenil bistvo svojega poslanstva jamskega vodnika.

 

Počastitev dela jamskih vodnikov


Jamski vodniki so tisti, ki ustvarjajo doživetja, in pišejo zgodbe, ki jih v svet ponesejo obiskovalci Postojnske jame. Ob njihovem jubileju je čas, da zgodbe o jamskih vodnikih zapišemo mi. Tako smo ob 200-letnici prve organizirane jamske vodniške službe na svetu včeraj otvorili fotografsko razstavo Iztoka Medje z naslovom Junaki iz čudežnega sveta, več osebnih zgodb naših jamskih vodnikov pa si lahko preberete tudi na spletni strani, ki jo posvečamo samo njim: JUNAKI ČUDEŽNEGA SVETA

Tu boste našli zanimiv intervju z najstarejšim še živečim jamskim vodnikom 80-letnim Petrom Rozmanom, skrbnikom jamskega vlakca Samom Dolencem, ki je bankirsko kravato zamenjal za škatlo z orodjem, in mnogimi drugimi. Predvsem pa vam spletna stran ponuja tudi vpogled v zgodovino in razkriva: zakaj vodnikom Postojnske jame ploskajo, kjerkoli se pojavijo, in zakaj je prav Postojnska jama logistični zgled za turistične jame po celem svetu.