Destinacija Zeleni kras ponovno med prejemniki znaka Slovenia Green
20.11.2024
V okviru Dnevov slovenskega turizma 2024 v Laškem je potekala slavnostna podelitev znakov Slovenia Green. Letos je znak Slovenia Green Destination prejelo 20 destinacij, med njimi tudi destinacija Zeleni kras, tokrat že drugič. Poleg destinacij je znak Slovenia Green prejelo še 28 nastanitev, šest atrakcij – med njimi tudi Center za obiskovalce Cerkniško jezero, ena agencija in pet restavracij, s čimer je skupno število nosilcev znaka Slovenia Green preseglo 280.
Na prvem ocenjevanju v letu 2020 je destinacija Zeleni kras kot prva velika destinacija pridobila bronasti znak, ki ga je ob ponovnem ocenjevanju junija 2023 tudi ohranila. Destinacija Zeleni kras, ki pokriva Primorsko-notranjsko regijo, je prejela znak Slovenia Green bronze, že drugič (gre torej za obnovitev znaka) in se tako še naprej zavezala k sledenju in spodbujanju dobrih trajnostnih praks na področju gospodarske, okoljske in družbene odgovornosti ter neposrednem sodelovanju z dobavitelji, strankami in skupnostjo, da storijo enako. Poleg destinacije Zeleni kras je znak prejel tudi Center za obiskovalce Cerkniško jezero v kategoriji atrakcij in je tudi nosilec znaka Zeleni ključ.
V ponedeljek, 18.11.2024 pa je Turistična Zveza Slovenije Parku vojaške zgodovine Pivka podelila srebrni znak gostoljubnosti 2024 v kategoriji izletniške točke.
Pogoj za pridobitev znaka je dosledno sledenje trajnostnim načelom, kar potrjuje zavezanost k odgovornemu in zelenemu razvoju.
Destinacija Zeleni kras je ob ponovnem ocenjevanju dosegla povprečno oceno 6,9, ki jo je ocenjevalna komisija dodelila na podlagi preučitve prenovljenih in izpopolnjenih trajnostnih meril in indikatorjev v šestih kategorijah: destinacijski menedžment, narava in krajina, okolje in podnebje, kultura in tradicija, družbena klima ter poslovanje turističnih podjetij in komunikacija. Na ocenjevanju je destinacija najvišje ocene dosegla v kategorijah Kultura in tradicija ter Poslovanje turističnih podjetij. »Če so v prvi od obeh kategorij slovenske destinacije običajno zelo uspešne, pa je pohvalna predvsem ocena v kategoriji poslovanja turističnih podjetij, ki je nadpovprečno visoka. Razlog za to je močno podporno okolje, ki ga RDO Zeleni kras s partnerskimi inštitucijami nudi turističnim ponudnikom«, so zapisali v oceni o presoji.
Med aktivnostmi v destinaciji Zeleni kras so presojevalci izpostavili tudi nekaj primerov dobrih trajnostnih praks:
- Načrt trajnostne mobilnosti za turistično destinacijo Predjama, ki spodbuja uporabo javnega
prevoza in vpeljuje dodatne avtobusne linije v visoki sezoni na relaciji Postojna-Predjama;
- Etični kodeks za trajnostno vodenje, ki so ga podpisali župani vseh šestih občin;
- Interaktivni Center o velikih zvereh Dina Pivka;
- Akcijski načrt za trajnostno energijo in podnebne spremembe za občino Pivka, ki predstavlja odlično izhodišče za destinacijski dokument na temo vpliva podnebnih sprememb na turizem in prilagajanje panoge.
Zeleni kras svojo prepoznavnost gradi na doživetjih narave, ki obiskovalcem ponujajo celovito spoznavanje edinstvene kraške pokrajine. Spodbujamo tudi aktivni obisk destinacije , predvsem kolesarke in pohodniške ture v naravi, ki jih usmerjamo mimo zanimivosti naravne in kulturne dediščine. Pri tem je naš cilj zagotavljati ravnovesje med uporabo in ohranjanjem narave.
Nacionalni in certifikacijski program Zelena shema slovenskega turizma pod krovno znamko SLOVENIA GREEN združuje vsa prizadevanja za trajnostni razvoj turizma v Sloveniji in s konkretnimi orodji izboljšuje in ocenjuje trajnostno delovanje destinacij in ponudnikov.
Destinacijo Zeleni kras sestavljajo občine Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka in Postojna, ki skupaj s ponudniki ustvarjajo edinstvena, aktivna in zelena doživetja ter soustvarjajo turizem, ki je odgovoren do okolja, narave in družbe.
Na uporabo znaka Slovenia Green destination se tako lahko sklicujejo vse občine v destinaciji, regiji in ga uporabljajo v svoji komunikaciji.