Drugo uradno srečanje partnerjev projekta PROMONT v Solunu

16.04.2025

Pretekli teden je v Solunu (Grčija) potekalo drugo uradno srečanje partnerjev evropskega projekta PROMONT, ki ga je gostila Mednarodna helenska univerza – znanstveni referenčni partner projekta ter vodilni partner prvega delovnega sklopa (WP1). Dvodnevni dogodek je omogočil poglobljeno razpravo in sodelovanje med partnerji, ki so obravnavali praktične in izvedbene vidike prve faze projekta.

V okviru srečanja so partnerji predstavili ciljne vrste in ekosisteme, na katere bodo usmerjene njihove aktivnosti. Večina se bo osredotočila na različne vrste cvetlic in dreves, posamezni partnerji pa bodo delovali tudi na področju ekosistemov, prostoživečih živali in gliv. Takšen raznolik pristop bo prispeval k širšemu in bolj celovitemu učinku na sodelujoča območja, ki pogosto delijo podobne naravne značilnosti, kar je poudarila tudi Ivana Ostoić iz Turistične organizacije Andrijevica iz Črne Gore.

Pomemben del programa je bil namenjen pregledu napredka znotraj delovnega sklopa 1, ki vključuje:

  • oblikovanje skupne metodologije za monitoring,
  • pripravo poročila o dobrih praksah,
  • izvedbo večkriterijske analize,
  • izvajanje lokalnih aktivnosti (vzpostavitev delovnih skupin, organizacija usposabljanj in delavnic za ozaveščanje).

V okviru razprav so bili opredeljeni tudi operativni odgovornosti posameznih partnerjev ter določeni roki za izvedbo dejavnosti, ki naj bi bile zaključene do konca poletja 2025.

Drugi dan srečanja je bil namenjen tehničnemu usposabljanju za uporabo digitalne programske opreme za kartiranje, ki predstavlja ključno orodje za nadaljnje faze projekta, predvsem pri obdelavi vsebin za PLATEAU – digitalno platformo, predvideno v okviru projekta PROMONT. Popoldanski del je bil namenjen zasedanju usmerjevalnega odbora, kjer so partnerji obravnavali še teme, povezane s poročanjem, komuniciranjem ter načrtovanjem prihodnjih vsebinskih sklopov.

Naslednji koraki projekta bodo osredotočeni na vključevanje lokalnih deležnikov ter vzpostavitev aktivnih delovnih skupin, ki bodo imeli ključno vlogo pri nadaljnjem izvajanju projektnih aktivnosti.